Методичні розробки


                                   Урок
Тема : Ернест Сетон Томпсон . «Лобо». Зображення художніх образів, їх розкриття в подіях твору

Мета : 1. Аналізуючи зміст оповідання Е. Сетона Томпсона «Лобо»,    спонукати учнів до роздумів над протиставленням світу людей і світу живої природи на прикладах героїв твору.
            2. Розвивати уміння характеризувати художні образи, висловлювати свою думку про вчинки героїв та обгрунтовувати її; вдосконалювати навички критичного мислення.
            3. Виховувати любов до природи, кращі людські якості.

Обладнання : вислови про природу, іллюстрації до оповідання «Лобо», репродукції малюнків Е. Сетона Томпсона «Лобо – король вовків» , «Переслідування» ; учнівські роботи «Дизайнерські проекти обкладинок до твору «Лобо».

Тип уроку : комбінований
                                     
                                        «Я впевнений, що кожна тварина є дорогоцінною спадщиною, яку ми не повинні віддавати на муки нашим дітям.»
                                                                                          Е. Сетон Томпсон

                                Хід уроку

1. Організаційний момент.
          1.Звучить запис пісні про вовків.
          2.Гра «Таємний код»
          (Учитель просить учнів назвати почуття, які у них виникли після         прослуховування пісні.)
11. Мотивація навчальної діяльності.
         Слово вчителя.
Сетон Томпсон в оповіданні «Лобо» всебічно змальовує вовків, їх хижість, ворожість і водночас природну силу, кмітливість, відданість. Автор закликає людей вчитися у природи мужності, шляхетності, самопожертві, силі духу. Ми, люди, повинні не знищувати природу, а спробувати зрозуміти її закони, любити, берегти кожну рослинку, кожну тваринку, що нас оточують.

Оголошення теми і мети уроку.
На уроці ми попрацюємо над змістом твору, будемо характеризувати художні образи, вирішувати одвічну проблему людства : людина і природа, чому людина знищує природу.

111. Актуалізація опорних знань.
    1. Проблемне питання : на чиєму боці ваші симпатії – вовка чи досвідченого мисливця ?  ( Учні висловлюють свою думку.)
  2. Перевірка домашнього завдання.
Повідомлення  «літераторів» (Зображення вовків у різних творах),
                          «зоологів»,
                          «істориків» про вовків.
Повідомлення учнів.
Учень перший (літератор). Упродовж століть образ вовка в різні часи і у різних народів неодноразово змінювався. Вовка вважали злим і підступним, як, наприклад, у казці «Червона Шапочка»; жадібним і жорстоким, як у байці «Вовк і ягня». Або ж , навпаки, він рятував маленьких дітей – як у давньоруській легенді про Ромула і Рема, засновників Риму, яких вигодувала вовчиця. Широко відомі також історії про дітей, які загубилися в лісі і були турботливо виховані вовками, як це описано у казці «Мауглі».
Учень другий(зоолог). Вовк – хижак. Довжина тіла – до 160 сантиметрів, вага – в середньому 50  кілограмів, хоча бувають і більші.. Кажуть, що вовка ноги годують. Саме так, тому що на одному місці не більше 2-3 днів.  За добу вовки пробігають до 200 кілометрів. Самець і самка створюють сім’ю раз і назавжди. Тільки загибель одного з них може примусити другого знайти собі іншу пару. Вчені вважають вовків розумними хижаками.
Учень третій. У хитрощах, обережності вовк ніскільки не поступається лисиці. У більшості випадків  він уміє пристосуватися до відповідних обставин , свої вчинки обдумує і вміє знайти вихід зі скрутного становища.
Учень четвертий. Німецький натураліст Альфред Брем писав: «Вовк намагається обдурити зграю собак і не губить присутності духу, навіть, коли за ним женуться». Його зір і слух однаково добре чує не тільки слід, а й запах на великій відстані.
Учень пятий. Люди приписують вовкам неймовірну кровожерливість, вважають їх украй небезпечними, хоча насправді вовки дуже рідко нападають на людину, їх може примусити до цього лише голод. 
Характерна особливість вовків – звичка облизувати морди один одному вранці або після розлуки. Те саме вони із задоволенням роблять після вдалого полювання. Єдність і згуртованість зграї виявляються у момент небезпеки: дорослі вовки за допомогою хитрощів намагаються відволікти ворога від дитинчат.
Відео «Факти про вовків»

1V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу.

1. Скласти асоціативний ряд.
Лобо (який ?)
Автор (який ?)

 Словникова робота.
Лобо – осоружний і свавільний вовк.
Осоружний – немилий, проклятий, ненависний.
Свавільник – той, хто діє на власний розсуд, незважаючи на думку інших.



«Коло ідей» -  дослідницька робота:
- якими словами автор називає свого героя, про що вони свідчать? (могутній володар, старий Лобо, володар Лобо, хижак, ватажок звірів, старий ватажок, сіроманець, осоружний свавільник).

             Скласти кластер до образу вовка.

2. Гра «Встанови послідовність.»
(Учні в правильній послідовності складають план оповідання «Лобо».)
1.Лобо та його зграя.
   1. Мешканці Курумпо.
   2. Сірі грабіжники.
   3. Невдачі полювання на вовків.
11.Протистояння людей та звірів.
   1. Хто ж він – цей старий пройдисвіт ?
   2.Кмітливість вожака.
111.Загибель вовків. (Примхи долі.)
   1. Втрата Бланки.
   2. Страждання Лобо.
   3. Смерть вовка.

3.Робота над змістом оповідання «Лобо».
Літературний диктант (усно)
1. Яку назву має велика скотарська округа на півночі Нью – Мексико?
                                                                                                 (Курумпо.)
2. Як звали головного героя оповідання?  (Лобо.)
3. Імя подруги ватажка  зграї. (Бланка.)
4. На кого ніколи не нападали вовки? (на людину.)
5. Назвіть єдину річ, яку боявся Лобо? (Зброя.)
6.Винагорода за голову Лобо становила… (Тисячу доларів.)
7. Яких тварин вовки загризли, але не їли ?  (Вівці.)
8. Яку назву має мотузка для лову тварин ? (Ласо.)
9. За допомогою яких мисливських пристроїв упіймали Лобо? (Капкани)
10.Скотарська ферма у США? (Ранчо.)
4. Робота над змістом твору.
Проведемо гру «Чи уважний ти читач?»
1.     Де відбуваються події оповідання?
2.     Хто головний герой твору?
3.     Що означає слово «Лобо»?
4.     Що вам відомо про Лобо?
5.     Чому люди вважали Лобо наймудрішим у зграї вовків?
6.     Як звали подругу Лобо?
7.     Що означає слово Бланка?
8.     Яка була вовчиця?
9.     Як Лобо ставився до вовчиці?
10.   Яку данину збирала вовча зграя зі скотарів?
11.    До якої їжі ніколи не торкалася ватага Лобо?
12.   Чому було схоплено старого вовка?

5. Бесіда проблемного характеру з елементами критичного мислення.
1. Що ми дізналися про Лобо та його зграю?
2. Чому скотарі прагнули знищити зграю?
3. Якої шкоди завдавала зграя людям? (підтвердіть цитатою).
4. Здавна вовка вважають санітаром лісу. Знайдіть у тексті уривок, що спростовує цю думку.
5.Намалюйте словесний портрет Бланки, Лобо.
6. У яких епізодах проявляється надзвичайна кмітливість, розум вовка?
7. Продовжіть речення «Годі було знайти…».Яка риса героя підкреслена автором?
8. Що свідчить про те, що Лобо – справжній ватажок, який вміло керує зграєю?
9.  Чи можна назвати Лобо лицарем? Яке вразливе місце було у ватажка? Що ви відчували, читаючи ці рядки?
 Слово вчителя.
В одному зі своїх оповідань із книги «Життя і звички диких тварин» - «Вовки» - Сетон – Томпсон пише про «Лицарство вовка».
-         Кого прийнято називати лицарем?
-         Чи можна назвати лицарем Лобо?
Лицарство вовка. Одна лише думка про те, що таке словосполучення можливе, здатна викликати шок, потрясіння, але нас так довго морочили спотвореними уявленнями про вовків, що такий шок є навіть корисним.
 Лицарство в найпростішому розумінні цього слова можна визначити так: увага, яку виявляє чоловік у ставленні до жінки як представниці людської статі. В такому розумінні лицарство  серед вовків є досить поширеним явищем
10. Чому і як загинула Бланка? Перекажіть.
11.Що свідчить про вірність героя вовчиці? Що свідчить про глибину  горя Лобо?  (Знайти деталі в тексті)
12. Яке відношення автора до вовка? (підтвердіть рядками з тексту).
13. В чому проявляються велич, внутрішня сила,могутність вовка? (підтвердіть цитатою)

7. Міні диспут.
        -- Чи був оповідач гідним суперником Лобо?
        -- Чи можна назвати їх двобій чесним?
        --«Червона книга» - це гордість людей чи сором?
8.Метод «Займи позицію».
     Ви святкуєте перемогу разом із мисливцями чи сумуєте разом із Лобо?
     Свій вибір мотивуйте.
Слово вчителя. Автор, бувалий мисливець, говорить, що йому стає моторошно, коли згадує про те, як загинула біла вовчиця. Адже люди вчинили не по-людськи, так жорстоко вбивши уже полоненого, беззахисного звіра.
9. . Метод «Прес»
         1. Я вважаю, що...
         2. Тому, що...
         3. Наприклад...
         4. Отже...таким чином...

10. Бесіда за прочитаним. «Вільний мікрофон».
            - Найбільше мені сподобалось...
            - Цей твір навчив мене...
            - Якби мені хотілося...
            - Якби я був письменником, то змінив би у творі...

11. Скласти діаманту до образу Лобо.
1 рядок.  Тема.          1  іменник.           Зло.
2 рядок.  Означення.  2 прикметники.  Жорстокий, хижий.
3 рядок.   Дія.             3 дієслова.          Полює, вбиває, керує.
4 рядок  .Асоціації.    4 іменника.         Стая, їжа, життя, збитки.
5 рядок.  Дія.              3 дієслова.           Любить, турбується, допомагає.
6 рядок  Означення.   2 прикметники.  Вірний, розумний.
7 рядок. Тема.            1 іменник.            Добро.

12. Еврістична бесіда.
- Який з епізодів оповідання справив на вас найбільше враження і чому?
 (Зачитуються уривки, учні висловлюють свої думки)
-Як ви розумієте  народну мудрість  «І тварина розумна, дарма, що не говорить»? Як це прислів'я відноситься до нашого героя?
Відео про вовків .Опишіть своє враження від побаченого.
.Підсумки. Е.Сетон-Томпсон писав:"Мені докоряють за те, що я вбив Лобо, а головне за те, що я детально розповів про це. На ці докори я відповідаю такими запитаннями: "Яке почуття викликає у читачів оповідання про Лобо? На чиєму вони боці - на боці людини, що вбила Лобо, чи на боці цього благородного чотириногого, що закінчив свій шлях з гідністю, безстрашно, мужньо?" Якщо співчуття читачів на боці Лобо, то письменник цих докорів не сприймає: його мета досягнута".
   Сетон-Томпсон  у своєму творі описує  життя вовків, де вони з'являються в усій своїй красі, ні в чому не поступаючись людині, а переважно перевершуючи її, зі своїми звичками, зі своїм неповторними характерами, з єдиною у своєму роді долею, примхливі повороти якої захоплюють не менше, ніж інтриги пригодницького роману.

                                                  Урок


Тема. А.П.Чехов. Оповідання «Хамелеон». Викриття пристосуванства, підлабузництва. Підтекст, художня деталь.

Мета.1.Аналізуючи зміст оповідання «Хамелеон», показати особливості
побудови твору,значення художніх деталей та підтексту, пояснити приклади висміювання пристосуванства та підлабузництва у творі.
         2.Розвивати уміння критично оцінювати героїв, характеризувати їх  поведінку та вчинки,  відповідати на проблемні питання.
         3.Виховувати негативне ставлення до людських вад : підлабузництва, чиношанування, нетерпиме ставлення до людей-хамелеонів.

Тип уроку : урок розвитку знань, умінь, навичок.

                                   Хід уроку
1.Організаційний момент.
   1.Актуалізація опорних знань.
 -Слово вчителя. Подивимось на портрет А. П. Чехова.
Здавалось би, нічого особливого: високе чоло, обрамлене каштановим волоссям, правильні риси, трохи затонкі вуста, борідка, приємний овал обличчя й... примружені очі. Ці очі... Вони дивляться на світ, вдивляються в душу людини... Антона Павловича називали «лікарем людських душ».
 У своїх творах письменник порушував важливі проблеми людського буття. Усе життя він прагнув, щоб люди стали кращими і свято вірив у можливість цього.   2.Огляд виставки книг А.П.Чехова.
3. Зачитати лист до учнів :
«Юні бібліотекарі! Хтось викрав важливі артифакти з оповідання. Тому стали  з`являтися фальшиві, чванливі, самовдоволені, грубі та нахабні люди. Просимо Вашої допомоги!»
4. Розгадування кросворду.                ЧЕХОВ
А
М
Е
Л
               ЕЛДИРІН
                    ОЧУМЄЛОВ
                                                        ХРЮКІН
                                                        О
                                                        Р
                                                        Т
                                                        Е
                                                        НАТОВП
                                                        Я
    

  2.Мотивація навчальної діяльності.

                             «Тогда человек станет лучше, когда вы покажете                           
                                                    ему, каков он есть».
                                                                             А.П.Чехов
-Як ви розумієте ці слова?
-До чого повинен прагнути кожний із нас?
 (Бути чесними, благородними, намагатися зрозуміти іншого та допомогти.)

3. Чий це портрет ? (назвати головних героїв оповідання)
 1. Через базарну площу йде в новій шинелі й з клуночком у руці.
 2.Рудий з решетом конфіскованого агруса.
 3.У ситцевій накрохмаленій сорочці й розстебнутій жилетці.
 4.У розстебнутій жилетці і, піднявши догори праву руку, показує натовпові закривавлений палець.
 5.Біле з гострою мордою й жовтою плямою на спині.
 6.Він маленький, а ти ж он який здоровило.
 7.У генерала дорогі, породисті, а це – чорт знає що! Ні шерсті, ні вигляду…
 8.І все обличчя в нього заливається усмішкою розчулення.
 9.У центрі натовпу, розчепіривши передні ноги й тремтячи всім тілом, сидить на землі сам винуватець скандалу.
Відповісти на проблемні питання:
-Що вас вразило у зображенні героїв?
-Які художні деталі використовує Чехов?
-Пояснити використання Чеховим промовистих прізвищ :
Очумєлов – очуміти, чманіти, чума – страшна заразна хвороба.
Хрюкін – хрюкати, свиня.
Жигалов – від слова «жигало» - той, хто підбурює інших, є ініціатором.
  4. Гра «Хто це сказав?» (Учні розділені на три команди і задають питання по черзі одна команда іншій).
 1- Нині не дозволено кусатись (Хрюкін)
 2- З якої це нагоди тут?  Чому тут? Це ти навіщо палець (Очумєлов)
 3- Ви мені пробачте, я людина, котра робоча (Хрюкін)
 4- Чий собака? Я цього так не залишу. Я покажу вам, як собак розпускати
      (Очумєлов) 
  5- Нехай мені заплатять, бо я цим пальцем, може, з тиждень не поворухну
      (Хрюкін)
 6- Це, здається, генерала Жигалова (натовп)
 7- Зніми – но, Єлдирін, з мене пальто. Страшенно жарко! (Очумєлов)
 8- У мене в самого брат у жандармах (Хрюкін)
 9- Ні, це не генеральський. У генерала таких нема (городовик)
 10- У генерала собаки дорогі, породисті, а це чорт знає що. Ні шерсті, ні       
        вигляду (Очумєлов)
 11- А може, і генеральський. Оце якось у дворі в нього такого бачив
       (городовик)
 12- Надінь – но, брат Єлдирін, на мене пальто (Очумєлов)
 13- Вигадав! Таких у нас зроду не було (повар Прохор)
 14- Якщо сказав, що бродячий, виходить, бродячий... Знищити, от і все
        (Очумєлов)
 15- Наш не охочий до хортів. Брат їхній охочий (повар Прохор)
 16- Собаченятко нічого собі. Метке таке (Очумєлов)
 17- Я ще доберуся до тебе (Очумєлов)
 18- Ох, ти, господи... Скучили за братиком...А я ж і не знав! (Очумєлов)
послідовності
  5. Скласти у хронологічній послідовності частини оповідання.
4. Будова твору (скласти сюжет оповідання «Хамелеон»).

Експозиція          Події відбуваються на площі
Зав`язка               Собака вкусила Хрюкіна за палець
Розвиток дії         Поліцейський наглядач Очумєлов розбирається, чий це пес
Кульмінація         Пес генерала чи ні ?
Розв`язка              Натовп регоче з Хрюкіна


Хамелеон
5.Кластер
                                

Ящірка
Людина
                                                    
                   
Змінює забарвлення шкіри                Змінює думки і поведінку

             при                                             підлабузник,
роздратуванні,                                       чиношанувальник,
страхові,                                                 підлесливий,
гнівові,                                                    пристосуванець,
голоді, спразі.                                        запобігливий (принижується)

 -Розкрити лексичне значення слова «хамелеон» та пояснити назву твору .

6.Порівняти «Ніжна тварюка або бродяча худоба ? »

                                       Хортеня бродяче


 






А це чорт знає що,                                               Воно, напевно, скажене.
ні шерсті, ні вигляду,
стерво.                                    Знищити, от і все                              Воно бродяче.


                                         Щеня генеральське

 







Воно маленьке.                                                              Метке таке.
Хіба воно дістане до пальця?
                                                                    Ніжна тварина
             
 7.Очумєлову потрібно розібратися в ситуації.
 Простежимо його «шлях до істини».

 1.Генерала Жигалова
2.Ні, це не генеральський
3.А може, і генеральський
4.Таких у нас зроду не бувало!
5.Це генералова брата

 Інсценування

1. У новій шинелі і з клуночком у руці йде поліцейський наглядач
 2.  Хрюкін женеться за собакою на трьох ногах, падає на землю, хапає собаку за задні лапи
 3.  Хрюкін показує закривавлений палець натовпу
 4.  У Хрюкіна півп яне обличчя, «палець – знамення перемоги»
 5.  Питання безграмотні : «Це ти навіщо палець ?»
 6.  «Зніми з мене пальто... Страшенно жарко...»
 7. «Розколупав пальця цвяшком, а потім спала тобі на думку ідея, щоб здерти»
 8 .«Він цигаркою йому в морду для сміху, а він – не бувши дурний, і хапнув »
 9 .«Надінь – но на мене пальто... Щось вітер подув...Морозить...»
 10. «А якщо кожна свиня йому в ніс цигаркою тикатиме, то може й зіпсувати. Собака – ніжна тварина.»
 11. «А ти, бовдуре, опусти руку. Нема чого свого дурного пальця виставляти! Сам винен!»
 12. «Я ще доберуся до тебе» - погрожує Очумєлов.»
   8.Дослідницька робота.
Дослідити поведінку поліцейського наглядача Очумєлова, знайти художні деталі та визначити риси характеру.

Поведінка Очумєлова
Риси характеру Очумєлова
1.Очумєлов у новій шинелі,з клуночком у руці.
1.Самовпевненість, власність.
2. «...питає..., врізаючись у натовп...»
2. Наглість, презирливість.
3. «...Я цього так не залишу.Я покажу вам ...А собаку знищити треба!»                                
3.Злість, зверхність, власність.
4. «Зніми- но, ...з мене пальто... Страшенно жарко!»
4.Страх, підлабузництво.
5. «Надінь-но, ...на мене пальто... Морозить...»
5. Страх, чиношанування.
6. « То це їхній собачка? Дуже радий... Собаченятко нічого собі...»
6. Підлабузництво


Поведінка Хрюкіна
Риси характеру Хрюкіна
1. «...Не дозволено кусатись!»
1. Самолюбство, егоїзм.
2. «...Показує...закривавлений палець...знамення перемоги».
2. Хвастливість, самовдоволеність.
3. Напівп`яне обличчя.
3. Непорядність.
4. «Нехай мені заплатять...»
4. Наглість, нахабність

9.А зараз ми запрошуємо до нас  Феміду – грецьку богиню справедливості та правосуддя, щоб виправдати невинного та засудити винуватця.
(на терези учні складають негативні риси героїв).
-         Хто ж винен ?
-         Кого можна назвати «хамелеоном» ?
-         Які ліки від хамелеонства пропонує А.П.Чехов ?
-         Чи можливо вилікувати Очумєлова, Хрюкіна ?
-         Кого ми називаємо «хамелеонами» у житті ?
  10.Висновки учнів:
    - Продовжити речення : Чехов допоміг мені зрозуміти...
    - Закінчи речення : На уроці для мене найважливішим відкриттям було ...
                                Ця інформація спонукала мене до висновку...
 Словник

Хамелеон – це ящірка, яка здатна змінювати забарвлення шкіри при роздратуванні, страху, зміні кольору навколишнього середовища.

Городовик – це посада в поліцейській охороні міста. Розглядає незначні справи, встановлює мир між сторонами, що сперечаються.

Мировий – це суддя, який веде дрібні цивільні та кримінальні справи.

 Оповідання – це невеликий прозовий твір, сюжет якого заснований на одному епізоді з життя якогось персонажа.

Художня деталь – це така характерна риса чи подробиця, яка має відносно самостійне значення й використовується для того, щдб емоційніше й глибше змалювати картину чи образ, підкреслити важливість чогось, індивідуальну особливість.

Сатира – це різке висміювання і засудження негативних явищ у суспільному житті, певних серйозних вад у людському характері.

Тема – це те, про що розповідається у творі.

Ідея – це висновок, головна думка твору.

                                         Урок

            Тема. Оповідання Д. Лондона «Жага до життя».

Мета:
 1.  Допомогти учням провести ідейно – художній аналіз епізодів твору Д.Лондона, розкрити  сильний характер головного героя.
2.Розвивати уміння висловлювати  власні думки, критично оцінювати поведінку та вчинки героїв оповідання.
      3.Виховувати  уміння боротись за своє життя та  виживати в екстремальних ситуаціях, виховувати в учнів мужність, сміливість, вірність у дружбі, гуманне  ставлення до людей.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і навичок.
                                      Хід уроку

«Доки людина бореться, вона сильніша за власну долю»

Е.-М. Ремарк

1. Актуалізація опорних знань.
    
1.Буктрейлер . Оповідання Д. Лондона «Жага до життя»

2.Вправа «Асоціативний кущ». Пояснити, з чим у вас асоціюється слово  
                                                                                          «життя» ?
   
                         
Природа            життя       родина
    
 Сонце, небо                     мати, батько
            
              Друзі , люди, тварини



3.Вправа «Мікрофон». Відповісти на питання: як прожити життя,
                                           щоб бути щасливим?
2.Мотивація навчальної діяльності.

1.Мозковий штурм

- Які проблеми порушує автор в оповіданні?
1.Проблему дружби, взаємодопомоги, людяності, порядності,            людської гідності.
2.Проблему життя і смерті.
3.Уміння вийти з будь-якої екстремальної ситуації.
- Про що цей твір?
- Чому нас вчить автор оповідання?

  Тема – це оповідання про мужність і стійкість, про зраду, про виклик смерті, про протиборство людини й природи.
        Головна думка – перемога людини над собою, над смертю, над життєвими обставинами, збереження людської гідності.
Висновок. Вирішальним фактором у боротьбі за життя, за перемогу стають не матеріальні цінності, а духовні якості людини, її воля. Письменник зображає не просто людину, а особистість, яка може перемогти всі життєві негаразди, труднощі, якщо в неї є бажання жити, адже найціннішим для людини є життя.
2.Прийом «Блайднес».  Визначте елементи сюжету оповідання.

  ▪       Експозиція – Опис Півночі та золотошукачів.       
  ▪      Зав’язка – Біл кидає свого хворого товариша.
  ▪      Розвиток дій – Герой бореться за життя.
  ▪      Кульмінація – Сутичка з вовком.
  ▪      Розв’язка – Порятунок героя.
3.Завдання для першої групи. Виділення ключових епізодів
                                     «Зрада Білла»
                                   «Боротьба з голодом»
                                   «Помилка рибалки»
                                   «Зустріч з ведмедем»
                                   «Фінал життя Білла»
                                   «Поєдинок з вовком»
                                   «На китобійному судні»
        
            Завдання для другої групи
Створити ланцюжок випробувань героя, які зустрілися на його шляху (підвернув ногу, два дні не було різки в роті, хтозна відколи не наїдався досхочу, збив об каменюку пальця на нозі, натерті ноги покривавили, дуже боліла кісточка, розпух суглоб, набрякла нога, охляв, розпух язик).                                                                                                          

Завдання для третьої групи
Створити ланцюжок нещасть, які випали на долю героя твору
 (почало діймати серце, голова йде обертом, темніє в очах , темніє в очах , ноги стали суцільною раною, перетворився на сліпу безтямну істоту, загубив ножа і рукавицю, намокли сірники, не було ні багаття, ні окропу,  збився з дороги)
4.Коло думок.
 - Це екстремальна ситуація? Чому?
- Що треба знати, щоб вижити?
Чи варто взагалі боротись за життя, особливо тоді, коли шанси мінімальні?
Словник.
ЕКСТРЕМАЛЬНА СИТУАЦІЯ — це стан життєдіяльності людини, суб'єктивно усвідомлюваний нею як такий, що загрожує її фізичному та психічному здоров'ю.
Екстремальний (франц.) – дуже значний, надзвичайний за своїм виявом, силою, величиною.


5.Правила виживання в екстремальній ситуації.

Правило перше : не втрачати надії, не впадати у відчай.
                                  Боротьба зі страхом самотності.


              Друге правило : зберігати вогонь як символ життя.

             Третє правило : щоб вижити, треба їсти.


Правило четверте: не показувати  страху перед хижими звірами.        Людина сильніша за хижого звіра.

Правило п’яте: найбільша цінність людини – життя. Відмовся від усього, що заважає  жити.

Правило шосте: бережи людську сутність. Будь людиною!
                                 Найбільша цінність людини — життя!
                             Відмовся від усього, що заважає боротися за життя!

6.«Асоціативний кущ».  Які герої ?
кульгали                                     рушниці
стомлені                герої                       клунки
виснажені                   терпеливі

7.Карта персонажів
ГЕРОЙ
БІЛ
1.гукав
1.не оглянувся
2.очі, як у пораненого оленя
2.шкандибав, не озирнувся
3.вдивлявся вслід Білу
3. кульгав, не повертав голови
4.кричав («благальний крик дужої людини»)
4.не обернувся, простував далі
5. дивився вслід
5.перейшов через гребінь
6.прошепотів (надіявся, вірив, сподівався)
6.байдужий, жорстокий, зрадник
Висновок. В екстремальній ситуації герої твору вибрали різні шляхи. Один ,поранений, просив про допомогу і не дочекався її, а інший залишив товариша і зрадив його.
8. Ваші передбачення на майбутнє .
- Два героя йдуть своїми шляхами. Чи дійдуть ?
9. КЛАСТЕР
С     ГЕРОЙ І БІЛ –ЗОЛОТОШУКАЧІ
Т     кінець липня або початок серпня
                                                                             деревця
Р     ПУСТЕЛЯ        ПАГОРБИ     НІ                 кущика
А                                                                               трави
Х
        До річки Діз,
Н     до Великого Ведмежого озера,
А     до річки Макензі,
Д     до факторії Кампанії Гудзонової затоки
І                                                  набої
Я     каное                                  гачки, сітка
                                                    харчі
10.Пояснити «пароль» та назвати риси характеру героя

Пароль
Риси характеру
1. Сірники   67 : 3 х 4 рази
1.Обережність, настирливість, віра, розум.
2. Взуття, ноги, суглоб
2.Терпіння, винахідливість,
рішучість, кмітливість,
 не кориться обставинам,
 не опускає руки.
3. Годинник
3. Людська гідність, віра в себе.
4. Болотяні ягоди, голод, рибка пічкур
4.Настирливість, старанність,
відчай, слабкість, безсилість,
добивається свого.
     Два пічкури
Розсудливість
5. Золото
5.Зміни світогляду,
боротьба із самим собою.
6. Ведмідь
6.Хоробрість + страх, не відступає,

7. Хворий вовк
7.Сила волі

Висновок . Втративши все, герой зберіг дві найголовніші риси: силу духу, яка не скорялася смерті, і людську сутність. ( 1. Сила духу: не здавався, чіплявся за життя, напівживий повз до корабля, переміг хворого вовка. 2. Людська сутність: «...нехай Білл покинув його, але він не візьме золота, не смоктатиме Білових кісток. А Біл зробив би так, якби опинився на його місці...»).

11.Складання формул «перемоги героя» та «поразки Біла».

 Дорогою життя ми пройдемо  разом із безіменним героєм, щоб навчитися в нього таємницям  виживання.  А потім спробуємо скласти формули   «перемоги героя» та «поразки Білла».
.
Перемога героя = людська сутність + любов до життя + сила духу
Поразка Білла = хижацька сутність + любов до золота + слабкість духу.
12.Кластер

Герой
Хворий вовк
1.Падав, марив, не боровся, не страждав
1.Сопів, кашляв, бухикав.
2.Повз навкарачки
2.Тремтів, понурився.
                                                 ХТО РАНІШЕ ?
                        ЦЕ БІЛ ? !

3.Байдужість,         СМІХ
                     Не
Відчував,хвилювався, боліло
Не візьме золота, не смоктатиме
                                 кісток Біла.
3.Шкутильгав
4.Повз  За 1 годину – 6 метрів

ЖИВА ІСТОТА = ХРОБАК
Сліпа, безтямна,
Звивалась, корчилась, крутилась


13. Скласти сенкан «Невідомий герой»
1.     Невідомий герой
2.     Стійкий, мужній
3.     Бореться, рухається, перемагає
4.     Має гаряче бажання вижити
5.     Життєлюб
      1.       Невідомий герой
2.           Сильний, витривалий
3.        Кидає виклик смерті і перемагає
     4.   Має гаряче бажання вижити
     5. Справжня людина

Висновок.
 Герой оповідання – справжня  людина. Він знайшов у собі сили перемогти  холод, і голод, і страх, зважився на єдиноборство з вовком. Він також знайшов у собі сили викинути золото, заради якого ризикував життям, тому що в боротьбі за життя на перше місце виступають щирі цінності. Він не зрадив би, не залишив би в лиху годину пораненого друга.  До останнього подиху, зберігаючи достоїнство, мужність, любов, герой бореться за життя.Труднощі загартовують характери, зближують людей. Як писав білоруський письменник В.Биков:
«Жити гідно – нелегко.
Треба прагнути бути людиною,
незважаючи на всю жорстокість
навколишнього світу»

Д.Лондон доводить, що людина не безпомічна, що навіть у найважчих обставинах переважають її духовні якості, її моральна позиція. Коли людина бореться за життя, то вона виживе, подолає усі перешкоди, які зустрінуться на щляху. Потрібно тільки мати жагу до життя. Д. Лондон пише про страждання людини, її боротьбу, про добро і зло. Та найголовніша риса, яка привертає увагу письменника — це захоплення людською стійкістю. Вершиною людської гідності є здатність захистити слабшого, вірність дружбі, законам товариськості, гуманізм у стосунках між людьми.



Немає коментарів:

Дописати коментар